Spływ kajakowy – wrażenia

Spływ kajakowy - wrażenia 1

W ostatnim czasie spływy kajakowe stały się często wybieraną metodą spędzania czasu wolnego. Jakie są walory spływu kajakowego i co jest istotne, aby taki spływ był bezpieczny i ciekawy? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania w odniesieniu do rzeki Radomki, którą w ostatnim czasie mieliśmy przyjemność płynąć w województwie mazowieckim. Poniższy artykuł jest jednocześnie opisem walorów rzeki Radomki, ponieważ spełnia ona wszystkie z poniżej opisanych cech rzeki, którą warto spłynąć kajakiem.

Rzeka Radomka

Przede wszystkim należy podkreślić, że jedną z najistotniejszych kwestii podczas wyboru miejsca na spływ kajakowy jest to czy rzeka, którą chcemy pływać kajakiem, jest bezpieczna. Radomka właśnie do takich się zalicza. Jest to rzeka pozbawiona tzw. groźnych ,,wirów”, nie jest rwąca, nie występują na niej niebezpieczne lub trudne do pokonania miejsca. Natomiast, kiedy płyniemy rzeką w okresie letnim, powinniśmy liczyć się z tym, że poziom wody nie jest zbyt wysoki i możemy wpłynąć na płytkie miejsce, wtedy należy opuścić kajak i przepchnąć go lub przenieść w głębsze miejsce.

Poza bezpieczeństwem rzeki istotne są również jej walory widokowe. Radomka jest stosunkowo kręta. To powoduje, że spływ staje się bardziej ciekawy. Dzięki takiemu aspektowi możemy również dopracować nasze umiejętności właściwego prowadzenia kajaka, ponieważ mamy więcej możliwości, aby nim manewrować. Rzeka posiada również ciekawą i różnorodną roślinność, płynąc czujemy, że obcujemy z naturą i w taki sposób bardziej odpoczywamy. Rzeka położona jest poza miastami i jakimikolwiek miejscowościami dzięki czemu podczas spływu jesteśmy z dala od wszelkiego hałasu i skupisk ludzkich, a co za tym idzie poprawiamy nasz komfort podczas wypoczynku i zapewniamy sobie błogi relaks.

  Czynności prymarne a artykulacja i tworzenie dźwięku - poradnik

Jak przygotować się na spływ kajakowy?

Rekreacyjne spływy kajakowe nie wymagają od nas w zasadzie żadnego przygotowania technicznego ani kondycji. Niemalże każdy człowiek posiadający odrobinę siły w rękach sobie poradzi. Ile wysiłku fizycznego włożymy w taki spływ zależy w zasadzie wyłącznie od nas. Związane jest co z nurtem rzeki, którym swobodnie płyniemy w dół rzeki. Jeśli mamy ochotę na czasowo dłuższy spływ bez wkładania większego wysiłku wtedy zwyczajnie płyniemy z nurtem i wioseł używamy tylko wtedy, gdy rzeka skręca i nasz kajak musi wykonać manewr, aby nie zatrzymać się przy brzegu. Jeśli natomiast ktoś chciałby bardziej aktywnie spędzić ten czas, wtedy wiosłuje więcej. Jeśli płyniemy w dwuosobowym kajaku i mamy pewność, że rzeka, którą płyniemy jest bezpieczna wtedy możemy opuścić kajak na jakiś czas i popływać w rzece. Możemy również robić postoje podczas spływu, pozostawiając kajak na brzegu i wtedy popływać. Jest to świetne urozmaicenie spływu dla osób bardziej aktywnych fizycznie oraz dobry sposób na ochłodzenie w upalne dni. Natomiast na końcu spływu istnieje możliwość organizacji ogniska, w przygotowanym przez organizatora miejscu.

Nasze przygotowanie do spływu jest mocno związane z panującymi warunkami atmosferycznymi w danym dniu. Jeśli będzie to mocno słoneczny i upalny dzień nie zapomnijmy o kremie z filtrem oraz okryciem głowy, jeśli natomiast przewidywane są deszcze wtedy dobrze, abyśmy pamiętali o płaszczu przeciwdeszczowym. Zawsze niezależnie od pogody dobrze, abyśmy zabrali jakiś szczelny pojemnik lub woreczek z klipsem na rzeczy, które nie chcielibyśmy, aby zostały zmoczone np. telefon lub klucze do samochodu. Kiedy jesteśmy na wodzie zawsze istnieje ryzyko przedostania się wody do kajaka, dlatego dobrze, abyśmy mieli najbardziej wartościowe rzeczy zabezpieczone.

Kiedy znamy już wszystkie istotne kwestie związane z pływaniem kajakiem rzeką Radomką, nie pozostaje nic innego jak zarezerwować kajak i udać się na taką całodniową wyprawę zarówno samemu jak i z rodziną czy grupą znajomych. Najciekawszy i najczęściej uczęszczany odcinek rzeki to trasa Brzóza – Ryczywół. Jest to świetny sposób na odpoczynek na łonie natury a chwile, które tam przeżyjemy pozostaną z nami na długo i spowodują, że będziemy chcieli tam niejednokrotnie wrócić.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *