Skąd taka popularność sinologii w Polsce?
Okazuje się, że w naszym kraju zapanował prawdziwy boom na takie orientalne kierunki jak chociażby sinologia, japonistyka lub też inne kierunki orientalistyczne. Młodzi uważają, że chociażby nauka języka chińskiego jest przyszłościowa, gdyż żyjemy obecnie w chińskiej dominacji gospodarczej, a firmy, gdzie wymaga się znajomości tego języka rozsiane są po całym świecie.
Jak się okazuje, już od kilku lat takie kierunki jak sinologia czy japonistyka cieszą się olbrzymim zainteresowaniem młodzieży. Jednocześnie, bardzo często są to kierunki, na które obowiązują niewielkie limity przyjęć, stąd spora rywalizacja pomiędzy przyszłymi studentami.
Gdzie studiować kierunki orientalistyczne?
Uniwersytet Warszawski w swojej ofercie proponuje studiowanie Sinologii i Japonistyki. Studia o podobnych profilach, które dodatkowo połączone są z nauką o Dalekim Wschodzie są także dostępne na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także na Uniwersytecie Gdańskim.
Co dają studia sinologiczne? Gdzie można znaleźć zatrudnienie?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że proponowane kierunki są przede wszystkim studiami filologicznymi, a więc takimi, które dają możliwość nauki języka obcego, a jak wiadomo dobra znajomość języków obcych jest obecnie jak najbardziej pożądana. Na studiach sinologicznych można dość intensywnie rozpocząć naukę języka chińskiego tak, aby po ukończeniu studiów móc swobodnie podjąć pracę w spółkach i przedsiębiorstwach polsko- chińskich. Warto także zauważyć, jak mówią eksperci, że absolwenci sinologii obecnie zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Jednak, ciągle rosnąca liczba studentów takich kierunków i coraz większe zainteresowanie sinologią sprawia, że konkurencja jest coraz większa, także wśród absolwentów na rynku pracy.
Zatrudnienia można szukać jednak nie tylko w Polsce, co sprawia, że kierunkiem tym interesują się wszyscy Ci, którzy i tak mają plany związane z wyjazdem. Sinologia daje umiejętności (nie tylko językowe), które mogą okazać się przydatne tak naprawdę na całym świecie. Podczas studiów można skorzystać z opcji zagranicznego wyjazdu na studia lub na staż. A jeśli wyjazdy- zawsze można szukać także zatrudnienia w branży turystycznej.
Oczywistym miejscem zatrudnienia dla absolwentów sinologii są oczywiście biura tłumaczeń. To tutaj można w pełni wykorzystać całą wiedzę filologiczną zdobytą na studiach.
Żadne studia nie dają gotowej recepty na sukces
Ze względu na dużą popularność sinologii na polskich uczelniach powstaje coraz więcej tego rodzaju kierunków. Zawsze warto jednak mieć taką świadomość, że żadne studia nie dają gwarancji zatrudnienia. Jeśli sinologia jest kierunkiem, który wybieramy z własnych zainteresowań i mamy predyspozycję do nauki języków obcych- jest to jak najbardziej przyszłościowy kierunek. Sinologię, tak jak właściwie każdy kierunek, warto także łączyć z innymi rzeczami- działalnością studencką lub też praktykami zawodowymi, które pomagają nam zwiększyć nasze szanse zatrudnienia na rynku pracy.