Techniki pamięciowe a nauka języków
Istnieją dziesiątki technik pamięciowych, które różnią się pod względem zastosowania oraz skuteczności. Techniki pamięciowe mogą być między innymi z powodzeniem wykorzystywane do nauki języków obcych. Szczególnie kilka z nich bardzo dobrze się do tego nadaje.
Metoda Tony’ego Buzana
Jest to popularna mnemotechnika która pomaga przyswoić sobie obce słówka. Polega ona na wymyślaniu historyjek ze skojarzonych ze sobą słówek. Uważa się, że im więcej wyobraźni użyje się do tworzenia historii, tym lepsze efekty daje zastosowanie tej techniki pamięciowej.
Mapa słówek
Kolejnym skutecznym sposobem na naukę słówek jest tworzenie tak zwanej mapy słówek. Polega to na wypisywaniu wszystkich słów których chcemy się nauczyć. Ważne jest jednak, aby wypisywać je w określonym porządku. Chodzi o to, aby połączyć ze sobą słówka wedle jakiegoś klucza, najlepiej znaczeniowego.
Jest to nieco podobna technika do techniki pamięciowej Buzana. W obu tych technikach kluczowe jest bowiem skojarzenie ze sobą słówek. W metodzie Buzana jednak dokonujemy skojarzenia myślowego lub werbalnego. W tym przypadku natomiast dochodzi do skojarzenia wizualnego.
Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie sieci lub drzewa z słówek. W samym centrum sieci możemy umieścić jakieś słowo o najogólniejszym znaczeniu. Na odchodzących od niego liniach natomiast możemy wpisywać słowa o coraz to bardziej szczegółowym znaczeniu.
Obraz i nazwa
Kolejną interesująca techniką pamięciową jest tworzenie obrazów jakiś przedmiotów, zjawisk lub wydarzeń oraz przyklejanie do nich ich nazw. Oczywiście, wszystko to, zarówno tworzenie obrazu jak i przyklejanie nazwy odbywa się w wyobraźni, a nie w rzeczywistości.
Podobną metodą jest przyklejanie nazw w rzeczywistości. Chodzi o to, aby przyklejać niewielkie karteczki z słówkami na przedmiotach, które te słówka określają. Oczywiście jednak, ta technika ma bardzo duże ograniczenia. Za jej pomocą możemy nauczyć się właściwie tylko nazw przedmiotów, które posiadamy w domu. Technika polegająca na tworzeniu obrazów w głowie jest lepsza, gdyż wyobraźnia jest nieograniczona, przez co można w niej stworzyć w zasadzie każdy obraz.
Nie każdy wierzy w skuteczność technik pamięciowych. Okazuje się natomiast, że wytrwałe ich stosowanie daje często na prawdę bardzo dobre efekty. Nauka języka obcego, a zwłaszcza obcych słówek jest jednym z najczęstszych zastosowań technik pamięciowych, które nazywane są również mnemotechnikami. Warto zdecydowanie z nich korzystać, aby poprawić efektywność swojej nauki.