Najtrudniejsze języki na świecie
Jakie języki świata są najtrudniejsze do nauki?
Sporządzenie takiej listy zawsze będzie w pewnym stopniu subiektywne, ponieważ trudność języka zależy w dużej mierze od tego jaki język jest naszym ojczystym. Dla Polaków nauka rosyjskiego nie będzie tak trudna jak dla Anglików, portugalski będzie łatwy dla Hiszpanów – przykłady można mnożyć bazując na grupie języków wywodzących się z tych samych rodzin.
Inną kwestią jest złożoność naszego ojczystego języka – np. język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych języków świata – i nie bez powodu. W języku polskim występuje 39 fonemów (jednostek dźwięku mowy), a np. w języku hiszpańskim jest ich tylko 24. Z tego wynika, że czytanie po hiszpańsku będzie bezproblemowe dla Polaka, ale czytanie po polsku będzie już sporym wyzwaniem dla Hiszpana.
Podobnie rzecz ma się z gramatyką, język polski jest bogaty w przypadki, odmiany, różne końcówki, zaimki osobowe, mnogość form gramatycznych liczebników etc. W związku z tym Polacy startują „z wysokiej półki” ucząc się języków, które nie są tak zaawansowane gramatycznie albo w których jest mniej przypadków (w polski jest ich 7, w angielskim 3).
Starając się jednak stworzyć listę najtrudniejszych języków świata w miarę obiektywnie, wyglądałaby ona tak:
- Najtrudniejsze – węgierski, polski.
- Bardzo trudne – fiński, estoński, hebrajski.
- Trudne – ukraiński, rosyjski, serbski.
- Średnio trudne – koreański, chiński, japoński, arabski.
- Przeciętnie trudne – niemiecki, francuski
- Proste – angielski, hiszpański, włoski.
Tutaj ciekawy ranking trudności języków do nauki dla rodowitego english native speaker-a.