Memrise – aplikacja do nauki słówek

Memrise

Parę tygodni temu przeglądając androidowy Google Play natknąłem się na aplikację Memrise i po użytkowaniu jej przez ten czas pora na moją opinię. 🙂 Memrise to swoisty klon znanego programu Anki, który umożliwia tworzenie fiszek w celu zapamiętywania konkretnych słów czy zwrotów. Z tego też powodu świetnie nadaje się do nauki języków obcych.

MemriseMemrise od pierwszego uruchomienia zaskoczył mnie intuicyjnością i ogromem kursów do wyboru, nie tylko w dziedzinie języków, ale także w naukach ścisłych i innych.

Prostota jest tutaj kluczem, wystarczy zainstalować aplikację na telefonie, pobierać wybrany kurs i można zaczynać naukę.

Wszystkie kursy są tworzone przez społeczność, ale też moderowane przez twórców. Dzięki takiemu rozwiązaniu kursów jest naprawdę mnóstwo. Każdy kurs jest podzielony na kilka części, więc najlepiej zacząć od początku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ominąć części, które już znamy i zacząć np. od połowy.

Memrise jest oczywiście w pełni darmowe. Do korzystania wystarczy nam tylko rejestracja w aplikacji czy na stronie internetowej.

Memrise spory nacisk kładzie na naukę przez gamifikację. Po nauczeniu się słówek w kursach musimy później poprawnie wybrać odpowiednie słowo i drugim języku albo przetłumaczyć jakieś słówko czy zwrot. Za każdą poprawnie wykonaną akcję dostajemy punkty, a po ukończonych częściach kursu dostajemy rośliny, które „hodujemy” w swojej pamięci ucząc się coraz to nowych słówek. Wcześniej nauczone słówka możemy podlewać, aby nasza krótkotrwała pamięć ich nie zapomniała, ale przeniosła do pamięci długotrwałej. Ten sposób gamifikacji zdecydowanie pomaga trochę uzależnić człowieka od korzystania z aplikacji i powracania do nauki.

  Jak uczyć się języka angielskiego przez piosenki?

Aplikacja ma oczywiście swoje wady, np. niektóre kursy nie są najwyższej jakości, przez wspomniany wcześniej model tworzenia kursów przez użytkowników. Jednak porządnych kursów jest zdecydowanie więcej niż tych słabszych. Można trafić np. na takie perełki jak „Polsko-angielski inżynierski„.

Większość kursów jest także oprawiona wymową dźwiękową słówek, co jest równie ważne przy nauce języka obcego jak sama ich pisownia.

Korzystając z aplikacji można się także często uśmiechnąć – nowe słówka są często okraszone zabawnymi obrazkami czy grą językową, która ma nam pomóc w zapamiętaniu danego słowa czy wyrażenia. Poniżej przykład 😉

memrise-zabawna-gra-slow

Oprócz aplikacji na Androida i IOS-owe IPhone-y Memrise oferuje nam również stronę internetową, na której możemy się uczyć siedząc przy komputerze.

Czy warto więc dać szansę Memrise? Zdecydowanie tak. Jest bezpłatny, oferuje mnóstwo kursów, uczenie się sprawia przyjemność i nie zabiera dużo czasu. Kursy możemy pobrać wcześniej, zapisać i uczyć się offline, bez dostępu do Internetu. Do tego wymowa fonetyczna w wielu kursach. Warto.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *